Всупереч популярному міфові, для якісного фото число мегапікселів не має першорядного значення. Важливі інші показники: марка сенсора, розмір всієї матриці, світлочутливість і тип фокуса. Будете більше знати про ці речі – зможете знайти мобільник, який знімає не гірше розкрученого флагмана. А якщо до цього додати прокачаний скілл фотографування (знання особливих прийомів, уміння вибудувати кадр, зробити корекцію кольору тощо), то вашими знімками будуть щиро захоплюватися.
Оптимальний варіант – якщо в смартфоні стоїть сенсор Sony з маркуванням IMX. Чим більше цифра, тим краще (IMX 362 краще IMX 340). Трохи гірший результат, ніж у Sony, видають сенсори Samsung і OmniVision. На жаль, не завжди вдається дізнатися, який сенсор використовується в тій чи іншій моделі смартфона: зазвичай в характеристиках ця інформація не надана. Щоб це з'ясувати, необхідно вивчати огляди, присвячені фотозйомці.
РОЗМІР МАТРИЦІ
Фізичний розмір матриці вимірюється у вигляді клонових дюймів, записується так: 1/2.8". Чим менше число після дробу, тим більше матриця і вище якість знімків. Хороший показник для бюджетних смартфонів 1/3", для гаджетів середньоцінового класу 1/2.8".
Відразу уточнимо і про мегапікселі: хорошим вважається значення 8-12 МП при використанні великої матриці з великими пікселями. Так, відмінним рішенням для мобільного зйомки буде бюджетна матриця розміром 1/3" при вирішенні 12 МП.
СВІТЛОСИЛА
Ще один важливий параметр, яким не можна нехтувати – це світлосила (також відома як апертура або світлочутливість). Її позначають символом f, поділеним на числове значення: наприклад, f/2,0. Дана характеристика демонструє, скільки світла здатна захопити камера за певний проміжок часу і наскільки може розкритися діафрагма, щоб якісно знімати в умовах поганої освітленості.
Важливо запам'ятати: чим f менше, тим світлосила краща.
Зараз найчастіше можна зустріти смартфони з f/2,0 і f/1,8. Galaxy Note 9 з подвійною основною камерою може похвалитися f/1,5 у головного сенсора і f/2,4 у додаткового. iPhone XS має апертуру f/1,8 на ширококутний об'єктив, f/2,4 на другому. Звичайно, ці апарати не порівняти з дзеркальними камерами, але для мобільників вони прекрасно справляються зі зйомкою в вечірній і нічний час.
МЕГАПІКСЕЛІ
16 МП сенсор робить фотографії, які складаються з 16 мільйонів точок. Чим більше точок, тим більш високу чіткість має знімок. На основі цього можна вирішити, що камера з великою кількістю МП знімає краще тієї, у якій їх менше. Але на практиці це не зовсім так.
Справа в тому, що сьогоднішні мобільні камери мають більше МП, ніж потрібно. Візьмемо, приміром, телевізори. Full HD телевізор володіє здатністю 2,1 МП, а новітній 4К телевізор 8,3 МП. При цьому в камері майже кожного телефону налічується більше 10 МП.
Мобільні екрани просто не в змозі повноцінно передати настільки висока роздільна здатність, тому ви навряд чи ви зможете побачити різницю між фотографіями з сучасних мобільників з різною кількістю МП.
Хоча є один нюанс. Камера з роздільною здатністю 12 МП буде корисною при кадруванні. Зробивши фотографію на 16 або навіть 20 МП мобільну камеру, ви можете відрізати від неї величезний фрагмент, але дозвіл після цього все одно залишиться вище, ніж у 4К телевізора. Обрізаний знімок можна буде без сорому розміщувати в соціальних мережах, блогах і Instagram.
СТАБІЛІЗАЦІЯ ЗОБРАЖЕННЯ
Стабілізація компенсує тремтіння сенсора і не дає знімку поплисти. Це важливий параметр для фото - і відеозйомки.
Є два типи стабілізації – оптична (OIS) та електронна (EIS). Якщо сенсор камери переміщується в просторі разом з рукою фотографа, OIS зберігає його відносну стабільність. За рахунок технології стабілізації тремтіння на відеозаписах і розмиття на фото зводяться до мінімуму.
OIS сильно підвищує вартість смартфона. Під неї необхідно виділяти додатковий простір всередині корпусу, тому в мобільниках частіше зустрічається електронна стабілізація, яка створює аналогічний ефект за рахунок софтових коштів. При електронної стабілізації змінюється перспектива окремих кадрів, які входять до складу відео. Ця технологія застосовна і до відеофайлів, створеним камерою з оптичною стабілізацією, щоб довести їх плавність до бажаного результату.
Якщо говорити коротко, то OIS краще EIS: адже електронна обробка кадрів згубно впливає на якість і часто створює ефект желейного відео. Однак не можна не помітити, що технологія електронної стабілізації не стоїть на місці. Цей факт підтверджується високою якістю роликів, знятих на апарати з EIS.
Фокус
На жаль, і в цьому плані магазини не спрощують процес пошуку хорошого смартфона: не завжди тип фокусу вказується в описі. На допомогу знову прийдуть огляди з детальними характеристиками.
В бюджетних моделях використовується контрастний фокус. Його варто уникати. Краще віддати перевагу апарату з лазерної фокусуванням. Він коштує дорожче, але знімати буде на порядок краще.
Лінзи і спалах
На чому точно не варто загострювати увагу, так це на кількості лінз в об'єктиві і спалаху. Неважливо скільки лінз, неважливо хто їх випустив. Лінза або якісна, чи погана, а перевірити це можна тільки реальними фотографіями.
Спалах – самий непотрібний елемент для мобільного зйомки. За великим рахунком вона корисна тільки в якості ліхтарика. Є винятки у вигляді ксеноновим або кільцевий спалах, але краще всього навчитися фотографувати без неї: буде менше спотворень світла, відблисків і інших артефактів. Як результат, ви витратите менше часу в редакторах.
Як бачите, зовсім не обов'язково зубрити специфічний лексикон з області фотографії і поглиблено вивчати, за що відповідає та чи інша характеристика. Можна просто запам'ятати, які терміни та цифри говорять про хороших і поганих параметрах. Так набагато простіше серед усього різноманіття відшукати смартфон з прийнятною камерою і не вистачати першу запропоновану магазинним консультантом модель.